Jak i kiedy zakłada się rurki tracheostomijne?
Tracheotomia to zabieg, który wykonuje się w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie oddychać samodzielnie z określonego powodu. Aby jednak się powiódł, potrzeba do tego specjalnego akcesorium, jakie dostarczy dobry sklep medyczny – rurki tracheostomijnej. Chcesz wiedzieć, kiedy i kto może to zrobić? Sprawdź poniżej!
Rurki tracheostomijne – czym są?
To specjalne artykuły, które umieszcza się w tchawicy. Produkty te wykonywane są zarówno z metalu (a właściwie jego stopu – stali chirurgicznej), jak i miękkich tworzyw, w tym plastiku, akrylu czy silikonu. Każde z nich mają nieco inne właściwości, a – co za tym idzie – nieco odmienne zastosowanie.
Dostarczana przez sklep medyczny rurka tracheostomijna ma umożliwić pacjentowi swobodne oddychanie bez udziału górnych dróg oddechowych. To konieczne w wielu sytuacjach, począwszy od chorób, po urazy. Kiedy dokładnie się ją stosuje?
Kiedy należy wykonać tracheotomię i wstawić taką rurkę?
Nim założy się taki przyrząd, trzeba wykonać tracheotomię. To rodzaj zabiegu chirurgicznego, podczas którego lekarz nacina przednią ścianę tchawicy. W ten sposób powstaje otwór, gdzie umieszczana jest rurka tracheostomijna.
Czynność tę wykonuje się w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu powietrze nie może się dostawać do płuc górnymi drogami oddechowymi (przez nos lub usta) i trzeba jak najszybciej zapewnić dostęp do niego. Do przyczyn takiego stanu zazwyczaj należą urazy, nowotwory, np. w obrębie języka lub krtani, poparzenia lub zalegająca wydzielina.
Kto może założyć rurkę tracheostomijną i jak się ją zakłada?
Tego typu zabieg wykonują wyłącznie wykwalifikowani lekarze. Może go przeprowadzić albo chirurg, albo otolaryngolog. Do jego wykonania, obok rurki tracheostomijnej, trzeba również skalpela.
Do tego zadania potrzeba albo znieczulenia ogólnego, albo miejscowego. Specjalista wykonuje nacięcie skalpelem, a następnie przez otwór, który określa się tracheostomią, wkłada się do tchawicy ww. akcesorium, umocowując je z użyciem specjalnego kołnierza i tasiemek.
Rurki tracheostomijne – ważna jest pielęgnacja!
Dostępne w sklepach medycznych rurki tracheostomijne wymagają odpowiedniej higieny. W ten sposób zapobiega się ich zatkaniu i występowaniu infekcji. Należy więc regularnie m.in. odsysać wydzielinę z nich i z tchawicy, czyścić okolice nacięcia i wymieniać opatrunek. Mając tracheostomię, trzeba pamiętać też o regularnej wymianie tego akcesorium.